HYALURONOVÁ KYSELINA.

POPIS

Kyselina hyaluronová je jednou ze základních a  přirozených součástí ochranné vrstvy výstelky močového traktu (urotelu) tvořené glykosaminoglykany. Tato ochranná vrstva chrání tkáně před drážděním složkami moči. Poškození této ochranné vrstvy bylo popsáno jako jedna z možných příčin chronických zánětů močového měchýře nebo bolestivých stavů v pánvi. Aplikace kyseliny hyaluronové napomáhá obnově funkce ochranné vrstvy urotelu. Vzhledem k  tomu, že poškození ochranné vrstvy bývá různě rozsáhlé, je výhodné používat vyšší dávku pro adekvátní obnovu ochranné funkce, regulaci propustnosti stěny močového měchýře, zamezení šíření zánětlivé reakce a podpoře hojení rány. Instilace kyseliny hyaluronové napomáhá obnově, ochraně a regeneraci stěny močového měchýře, a tím výrazně přispívá k úlevě od bolesti a snižuje frekvenci nucení na močení. Zeslabení v této GAG vrstvě epitelu močového měchýře mohou narušit její ochrannou funkci bariéry a umožnit přilnutí bakterií, mikrokrystalů, proteinů a iontů nebo průchod iontových a neiontových rozpustných zbytků (tj. močoviny) urotelem. Přípravek, který Vám bude instilován do močového měchýře, byl vyvinut za účelem doplnění nedostatečné vrstvy GAG na urotelu močového měchýře. Účinnou látkou je vysoce čištěná sodná sůl kyseliny hyaluronové.

Přípravek nelze použít u pacientů se známou přecitlivělostí na kyselinu hyaluronovou, u těhotných a mladistvých do 18 let a při menstruaci.

PŘÍPRAVA

Před výkonem nepijte po dobu 2 hodin. Vlastní instilace se provádí po dezinfekci zevního ústí močové trubice a zavedení sterilního močového katétru, močový měchýř se vyprázdní a poté se do něj instaluje roztok s kyselinou hyaluronovou. Po instilaci následuje polohování pacienta na lůžku a poté vestoje, aby byl roztok v kontaktu s celým povrchem sliznice močového měchýře. K dosažení léčebného účinku je třeba náplň močového měchýře udržet nejméně 30 minut, nejdéle 2 hodiny.

Pro dosažení co nejlepšího účinku je vhodné proceduru opakovat v týdenních intervalech, na začátku alespoň čtyřikrát. Četnost a vhodnost dalšího podání je u každého pacienta individuální, optimální užití Vám doporučí ošetřující lékař.

PO VÝKONU

Po výkonu zůstáváte na sledování v ambulanci obvykle 10 minut, poté můžete odejít/odjet domů. Můžete normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost. Po aplikaci se můžete bez problémů pohybovat. Po uplynutí nejdéle 2 hodin od instilace látku přirozenou cestou (vymočením) odstraníte z těla. Při zavádění katétru se může jako vedlejší účinek vyskytnout infekce močových cest.

Vedlejší účinky po instilaci kyseliny hyaluronové do močového měchýře nebyly popsány. Pokud by se Vám objevily jakékoliv obtíže, které by mohly souviset s výkonem, ihned se dostavte na naši ambulanci nebo na lékařskou pohotovostní službu.

ODKAZY