top of page

BIOPSIE PROSTATY.

 • Vyšetření provádíme při podezření na karcinom prostaty - při nejasném nálezu na prostatě při vyšetření konečníkem nebo vyšších hodnotách PSA, je určeno k definitivnímu stanovení diagnózy.Výkon provádíme s naplněným močovým měchýřem v poloze na boku. Do konečníku lékař zavede ultrazvukovou sondu potřenou znecitlivujícím gelem. Detailně si prohlídne prostatu v příčném i podélném řezu. Ultrazvuk umožňuje přesné zacílení podezřelého ložiska. Vzorky lékař odebírá tenkou jehlou systematicky, t.j. minimálně 8 vzorků dle určitého anatomicko-topografického plánu nebo cíleně z podezřelého ložiska, podle potřeby též ze semenných váčků.

 • Vyšetření trvá asi 15 minut. Po jeho skončení vypijete alespoň 500 ml tekutin a následně se vymočíte. V čekárně vyčkáte asi 30 min., kdy po opětovném vymočení lékař zhodnotí event. komplikace - krev v moči, krev v konečníku….

 • Pro snížení obav nebo úzkosti z výkonu můžete využít inhalační anestezii anestetickým plynem.

 • Přibližně za 3 týdny po zákroku je znám výsledek histologického vyšetření odebraných vzorků. Podle jeho výsledku zvolí lékař ve spolupráci s pacientem další léčebný postup.

 • Upozornění: zatímco nález nádorových buněk v odebraných vzorcích jednoznačně potvrzuje diagnózu zhoubného nádoru prostaty, jejich nepřítomnost tuto diagnózu nevylučuje (malé ložisko nádoru nemusí být jehlou zastiženo). V tomto případě je někdy nutné výkon s určitým časovým odstupem opakovat.

PŘÍPRAVA

 • Před zákrokem vyšetří lékař hodnoty krevní srážlivosti (v závislosti na Vašich souběžných nemocech) a moč na bakteriologii.

 • Deset dnů před výkonem neužívejte léky ovlivňující srážení krve (např. Anopyrin, Acylpyrin, Brufen, Warfarin, Pelentan, Agrenox, Godasal, Vessel Due, Plavix, Ticlid...). Vysazení léků konzultujte se svým urologem, event. s praktickým lékařem.

 • Den před vyšetřením, v den vyšetření a den po vyšetření, tedy celkem 3 dny, budete pro prevenci infekce užívat lék Biseptol 480 2-0-2 tbl nebo Cotrimozaxol Al Forte 960 1-0-1 tbl. Případnou alergii na tento lék oznamte lékaři.

 • V den vyšetření vyprázdněte konečník, použijte nejlépe salinické klysma Baxter. Hodinu před vyšetřením nemočte (při vyšetření je vhodné mít mírně naplněný močový měchýř).

PO VÝKONU

 • Po výkonu zůstáváte na sledování v ambulanci obvykle 20-30 minut, poté můžete odejít/odjet domů. Můžete normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost. U naprosté většiny pacientů se po výkonu objeví přechodné pálení a řezání při močení, krev v moči a krev ve stolici. Tyto potíže spontánně vymizí během 3-5 dnů. V den výkonu je možná zvýšená teplota. Pokud potíže neustanou nebo se po vyšetření objeví zimnice, třesavka nebo zvýšená teplota, neprodleně nás kontaktujte.

 • Po výkonu dodržujte 7 dnů zvýšený příjem tekutin a fyzické šetření, 14 dnů pak absenci sexuální aktivity.

CENA

​Výkon je plně hrazen ze zdravotního pojištění. 

OBJEDNÁNÍ

​na urologické vyšetření a konzultaci výkonu: biopsie prostaty.​

 1. on-line - zvolte datum a čas vyšetření. Pokud nenacházíte vhodný termín, kontaktujte nás telefonicky.

 2. telefonicky - 605 987 650 (po-pá 7-15)

 3. osobně - v ordinační době (po-st 7-12 a 13-18, čt-pá 7-12)

ODKAZY

bottom of page