CVIČENÍ PÁNEVNÍHO DNA.

EMG BIOFEEDBACK

EMG biofeedback používáme pro léčbu inkontinence (neudržení) moči. Cílem biofeedbacku je naučit pacienta/ku ovládat vybrané samovolné reakce těla, jako je i odchod moči. Biofeedback se používá především na posilování svalstva pánevního dna. Základním principem biofeedbacku je získání vědomí pacienta o činnosti svalových skupin k nácviku stahu nebo uvolnění svalů.

Přístroj měří, jakou silou se sval stáhne a pacient dostává pomocí obrazovky optický signál, tj. zpětnou vazbu (angl. feedback). Přístroj ukazuje, jak trénované svaly fungují - pacient sleduje postup léčby - a tak získává kontrolu nad svaly. Technika používá snímací EMG elektrody, přiložené na oblast hyždí, které zachycují svalové vlny a předávají je počítači. Počítač analyzuje signál a zajišťuje "feedback" - zpětnou vazbu. Praktický postup při bio-feedbacku spočívá v opakovaných maximálních stazích svěrače močové trubice a konečníku střídaných s intervaly povolení pánevní­ho dna a intervaly maximálního „tlačení na močení“ v celkové délce 15 minut. Celko­vá doba biofeedbacku je maximálně 6 sezení.

Průběh cvičení před sebou vidíte na obrazovce "přeložený" do podoby videohry, kterou hrajete a ovládáte pomocí stahů pánevního dna.

Výhodou je minimální zátěž pro pacienta a žádné vedlejší účinky. Na kvalitu tréninku s využitím biofeedbacku má vliv několik důležitých faktorů: poloha pacienta během tréninku, délka trvání jednoho cyklu cvičení, interval mezi jednotlivými tréninkovými cykly, celkový počet cvičení a motivace pacienta.

Cvičení je

 • nenásilné, bezbolestné, nemá vedlejší účinky a není návykové;

 • účinné podle stupně a příčiny neudržení moči, první výsledky se dostaví za 2-3 týdny;​​

 • trvá 15 minut, provádíme 6 cvičení v týdenních intervalech;

 • plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

OBJEDNÁNÍ

 • Pro cvičení nevyžadujeme písemné doporučení praktického/odborného lékaře. Podmínkou je předchozí vyšetření naším urologem ke schválení vhodnosti cvičení.

 1. on-line - zvolte si datum a čas cvičení. Pokud nenacházíte vhodný termín, kontaktujte nás telefonicky.

 2. telefonicky - 605 987 650 (po-pá 7-15),

 3. osobně - v ordinační době (po-st 7-12, 13-18, čt-pá 7-12).

ZRUŠENÍ

 1. telefonicky - 605 987 650 (po-pá 7-15),

 2. formulářem - kdykoliv,

 3. osobně - v ordinační době (po-st 7-12 a 13-18, čt-pá 7-12)

ODKAZY