top of page

PLASTIKA HYDROKÉLY.

  • Hydrokéla je označení pro nahromadění tekutiny v obalech varlete. Hydrokélu dělíme na vrozenou hydrokélu tj. přetrvávající komunikaci mezi dutinou břišní a dutinou varlete a získanou hydrokélu, která může vzniknout buď při poškození cévního zásobení, úrazech, zánětech nebo nádorech varlete či nadvarlete, nejčastěji je však její vznik nejasný. Hydrokéla může být zejména v dospělosti způsobena onemocněním varlete a jeho přívěsků. U dětí se vyskytuje daleko častěji primární hydrokéla, kterou někdy označujeme jako idiopatickou, neboť její příčinu nemůžeme spolehlivě určit. Šourek se postupně bez doprovodné bolesti zvětšuje nebo pacient pociťuje tahavé bolesti směřující do třísla, často může dojít až k zanořování penisu.  

  • Lékař pozná, že se jedná o hydrokélu z typické anamnézy, vyšetřením pohmatem a sonografickým vyšetřením. Léčba může být konzervativní či chirurgická. Konzervativní léčba přichází v úvahu u novorozenců, kde se může hydrokéla vstřebat. Přetrvává-li hydrokéla více než jeden rok, je namístě léčba chirurgická. Dále je konzervativní léčba indikována u starých a rizikových mužů. Zahrnuje nošení suspenzoru, eventuálně provedení punkci, to znamená tekutinu z šourku vypustit. Při chirurgickém zákroku lékař provádí řez na postižené straně šourku, tekutinu vypustí, varle a jeho obaly zreviduje a chirurgicky upraví tak, aby k hromadění tekutiny již nedocházelo. V některých případech je během operace vhodné zavést do šourku drén, který ponecháme krátkodobě i v pooperačním období. Po operaci se může běžně objevit přiměřený otok šourku - obvykle tím větší, čím větší byla operovaná vodní kýla. Otok se během několika týdnů zcela vstřebá. Poměrně zřídka se po operaci vytvoří v šourku krevní výron, který je někdy nutno otevřít a vypustit. Po operaci je nutno dodržovat režimová opatření, celková doba nekomplikovaného hojení je až 6 týdnů. 

  • Pokud se muž rozhodne pro provedení plastiky hydrokély, musí nejdříve navštívit urologa. Lékař pacienta vyšetří, poučí o průběhu výkonu, o možných komplikacích, rizicích, výhodách zákroku i jeho alternativách. Před samotným výkonem pacient podepisuje informovaný souhlas s výkonem

  • Lékař podle vyšetření stanoví termín výkonu. Podrobné informace včetně přípravy na výkon obdržíte v tištěné formě. Výkon provádíme ambulantně na zákrokovém sále v místním znecitlivění. Pro snížení obav nebo úzkosti z výkonu můžete využít inhalační anestezii anestetickým plynem.

CENA

Výkon není v našem zdravotnickém zařízení hrazen ze zdravotního pojištění. Cena výkonu je 14 500 Kč. Platba je možná v recepci platební kartou nebo v hotovosti.

OBJEDNÁNÍ

na urologické vyšetřeníkonzultaci výkonu: plastika hydrokély.​​

  1. on-line - zvolte datum a čas vyšetření. Pokud nenacházíte vhodný termín, kontaktujte nás telefonicky.

  2. telefonicky - 605 987 650 (po-pá 7-15)

  3. osobně - v ordinační době (po-st 7-12 a 13-18, čt-pá 7-12)

ODKAZY

bottom of page